Zkamenělý zámek

Zkamenělý zámek Zkamenělý zámek u Javoříčka se nachází 11 km od Skřípova, v krasové oblasti (Javořičské jeskyně) a je součástí Národní přírodní rezervace Špraněk. Jedná se o mohutné vysoké vápencové skalisko se vzácným rostlinstvem, které se zvedá do výšky 54m nad hladinou potoka.

Níže, ve výši 25 m je částěčně zřícená skalní brána, v jejíž stěně najdeme vchod do velké ponorné jeskyně. Na vrcholu skaliska stávala v dávné minulosti tvrz Branky, která již na sklonku 14. století byla zbořena. Dnes jsou patrné pouze zbytky příkopů a valů.

Na vrcholku Zkamenělého zámku kdysi stávala tvrz nazývaná Branky. Znalci tvrdí, že při pozorné prohlídce se mezi balvany porostlými lišejníkem dají objevit zbytky kamenného zdiva. Zemanský rod, který zde sídlil, se psal s přídomkem „z Branek“ nebo „z Bran“. Poněmčením tohoto výrazu na „fon Spran“ vznikl název „Špraněk“, který se uchytil jak pro potok, který tudy protéká, tak pro celý kopec, na kterém se nalézá přírodní rezervace.

Ze Zkamenělého zámku je to jenom kousek po turistické stezce ke známým Javoříčským jeskyním. Těsně před nimi narazíte na Svěcenou díru. Je sice uzavřená, ale podle pověsti sloužila jako úkryt zdejších lidí už kdysi za mongolského vpádu. V době pobělohorské se v ní scházeli k tajným bohoslužbám Čeští bratři i jiné náboženské skupiny. O pár kroků dál je chata Jeskyňka, s restaurací a pokoji pro ubytování.

Zdroje:
http://toulavakamera.ceskatelevize.cz/article.asp?article_id=713
http://www.mavlast.cz/top-turisticke-cile.zkamenely-zamek-u-javoricka

, ,

Výletní poradce

Výletní poradce

Výletní poradce Vám přináší informace o zajímavých turistických cílech, které můžete během pobytu "U Vejvodů" navštívit. V článcích se dozvíte nejen o blízkých hradech a zámcích vhodných k exkurzi, ale také o sportovištích a dalších působivých destinacích rodinného oddechu.

U Vejvodů

Levná a zároveň kvalitní dovolená plná zážitků - to je ubytování v krásném a čistém prostředí Drahanské vrchoviny.

Komentování článku je uzavřeno.