Javoříčko

Javoříčko Obec Javoříčko (něm. Jaworitsch), nacházející se necelých 19 km od Skřípova, je místní částí obce Luká na Litovelsku, asi 1 km od Javoříčských jeskyní. Současné malé osídlení je pozůstatkem velké osady, kterou 5. května 1945, podobně jako v roce 1942 Lidice, srovnalo se zemí přepadové komando SS.

Jednalo se o pomstu za vraždu Hildy Viktorinové a dětí Hennelore a Manfreda dne 9.dubna 1945 na hájovně v Javoříčku. Tato vražda byla provedena členy partizánské skupiny Jermak-Fursenko, za což byly vypáleny všechny budovy kromě kapličky a školy. Přitom byli také popraveni všichni muži starší 15 let, které SS-mani dopadli. O život jich přišlo celkem 38. Je zde zřízeno pietní místo památník obětí druhé světové války vzpomínající na tuto událost.

První písemná zmínka o Javoříčku pochází z roku 1348. V průběhu své existence několikrát mění své jméno. Je nazývána například jako Javorica, Javorov nebo Javoří (Jaworzie, Jaborzi). Nedaleko Javoříčka stával kdysi hrad Špránek. Ten společně s Javoříčkem vystřídal několik majitelů. Dále pak v letech 1464 – 1538 patřilala vesnice panství v Bílé Lhotě

Zdroje:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Javoricko

, , , , ,

Výletní poradce

Výletní poradce

Výletní poradce Vám přináší informace o zajímavých turistických cílech, které můžete během pobytu "U Vejvodů" navštívit. V článcích se dozvíte nejen o blízkých hradech a zámcích vhodných k exkurzi, ale také o sportovištích a dalších působivých destinacích rodinného oddechu.

U Vejvodů

Levná a zároveň kvalitní dovolená plná zážitků - to je ubytování v krásném a čistém prostředí Drahanské vrchoviny.

Komentování článku je uzavřeno.